Ekologia dla Ciebie - Ty dla ekologii

Zachęcamy do czynnego współtworzenia naszego serwisu - nie bądź bierny, czekamy na Twoją pomoc
więcej tutaj

 

Organizmy żywe - Od tych najmniejszych, aż do zwierząt

Do organizmów żywych zaliczamy wszystkie te, które wykazują jakiekolwiek oznaki życia, takie jak oddychanie, jedzenie, a co najważniejsze przemiana materii.

Oprócz licznych podziałów, które następują, do najważniejszych należy podział na naturę ożywioną i nieożywioną. W grupach tych zawierają się prawie wszystkie organizmy żywe, które występują na naszej planecie. Do pierwszej grupy zaliczamy te, które zawierają w swoim organizmie kwas nukleinowy.

Do najmniejszych, a zarazem pierwszych w tej grupie zaliczamy wirusy. Są to najmniejsze istoty zasiedlające naszą planetę, które nie posiadają nawet struktury komórkowej. Ich rozmnażanie jest nie tyle niezwykle ciekawe, co niebezpieczne, ponieważ rozmnażają się one przez infekowanie komórek żywych, na przykład u człowieka, przez co powstaje wiele chorób, czasem zagrażających życiu. W niebezpieczeństwie są również zwierzęta, tak samo, jak człowiek narażone na mutacje i rozmnażanie się wirusów.

Do grupy drugiej( które nie zawierają kwasu nukleinowego) zaliczamy na przykład bakterie, podobnie jak wirusy równie niebezpieczne dla innych organizmów żywych, również dla człowieka. Bakterie zawierają(w przeciwieństwie do wirusów) strukturę komórkową, choć są one tylko jednokomórkowe.

Jednakże istnieje również wiele plusów bakterii, między innymi są one głównym narzędziem w przyrodzie przy wielu procesach biochemicznych, na przykład w obiegu azotu. Pomimo faktu, że bardzo mogą one zaszkodzić zarówno człowiekowi, jak i zwierzętom, są one również dla niech lecznicze, ponieważ są składnikiem między innymi niektórych witamin, są składnikami wielu zdrowych dla organizmów, jak na przykład jogurtów.

W tej grupie najbardziej rozwiniętą grupą są zwierzęta, których gatunków jest tak wiele, że trudno byłoby je wszystkie wymienić. Są największa grupą wielokomórkowców, od tych najmniejszych, do ogromnych, które swoimi rozmiarami często przekraczają wielkość dorosłego człowieka. Wszystkie organizmy żywe, niezależnie od wielkości, gatunku, ilości komórek są tak samo ważne i istotne dla naszego ekosystemu. Bez nich na pewno nie wyglądałby ona tak samo.

O badaniu relacji w środowisku żywym

Ekologia to jedna z najszerszych dziedzin, która zajmuję się badaniem całego środowiska, relacji między nimi zachodzącymi, oraz funkcjonowaniem całej struktury. Zajmuje się ona wszelakimi interakcjami, które zachodzą w środowisku żywym, strukturą, oraz samodzielnym ich funkcjonowaniem.
więcej ...

Synekologia
O wpływie grup organizmów na środowisko i na odwrót

Jest to kolejny dział ekologii zajmujący się badaniem całych grup organizmów(a nie pojedynczych organizmów, jak w przypadku autekologii)
więcej ...

Haeckel
Jako zwolennik Darwinizmu

Najbardziej znany i sławny niemiecki podróżnik i filozof i biolog, który stworzył coś, co przez wieki wydawało się zupełnie niemożliwe, mianowicie drzewo genealogiczne wszystkich istot żywych, w tym również człowieka.
więcej ...